TECHNIKA MAJITEL čas čtení 7 min fakta ověřena
800V: proč jako první na světě
Vůz: Taycan Turbo S, MY2020, kontext první generace — čísla a kódy k aktuálním modelům viz A1. Tahle kapitola je o jednom rozhodnutí z Weissachu, které se ukázalo jako sázka na budoucnost celého oboru.
1. Proč tě to zajímá
Každý, kdo Taycanu vysvětluje sousedovi u wallboxu, dřív nebo později řekne větu: „je to 800 voltů, ne 400 jako ostatní”. Soused přikývne, ale netuší, proč by to mělo být lepší — a ty možná taky ne, jenom to opakuješ, protože to řekl prodejce.
Realita je prozaičtější a zajímavější zároveň: 800V systém není marketingové číslo, je to fyzikální rozhodnutí, které si vynutilo předělat prakticky celé auto — motory, invertory, kabeláž, dokonce i to, jak se baterie chová jako tepelný zásobník. A když pak přijedeš na 400V nabíječku (a v Česku jich je pořádná spousta), to samé rozhodnutí se ti obrátí proti — pokud nemáš správný kód ve výbavě.
2. Jádro: proč vyšší napětí, nižší proud
Základní elektrotechnika, na kterou se v autoškole nikdo neptal: výkon je napětí krát proud (P = U × I). Chceš-li přenést stejný výkon a zvedneš napětí na dvojnásobek, proud můžeš snížit na polovinu. Nižší proud znamená tenčí, lehčí kabely a menší ztráty teplem v odporu vodičů.
Taycan byl podle výrobce prvním sériově vyráběným vozidlem se systémovým napětím 800 V místo obvyklých 400 V u elektromobilů. Porsche v technické dokumentaci tenhle krok zdůvodňuje přímo — vyšší napětí drží výkon konzistentně vysoký, zkracuje čas nabíjení a zmenšuje hmotnost i prostorové nároky kabeláže.
Kde se to promítlo v hardwaru
| Komponenta | Co 800 V znamenalo |
|---|---|
| Kabeláž | tenčí průřezy, nižší hmotnost |
| Baterie | Performance Battery Plus, dvoupatrová konstrukce |
| Nabíjecí výkon (DC, 800V stanice) | výrazně vyšší proudy bez enormního zahřívání |
| Invertory | musí zvládat vyšší napětí, ale nižší proud |
Baterie Performance Battery Plus u Turbo/Turbo S má dvoupatrovou konstrukci s 33 moduly po 12 článcích, dohromady 396 článků a celkovou kapacitou 93,4 kWh. Články jsou typu pouch cell — svazek elektrod obalený pružnou kompozitní fólií místo tuhého kovového pouzdra. Ten detail zní jako drobnost, ale je to přesně ten typ rozhodnutí, který v součtu se stovkami dalších dělá z auta buď těžkopádnou skříň, nebo sportovní vůz.
Kryt baterie je navíc nosnou součástí karoserie s hliníkovým rámem a baterie sedí v podlaze vozu, což táhne těžiště dolů. Konstrukčně je to podobný princip jako u podvozku bez klasických stabilizátorů, kterému se věnuje A2chystá se — Porsche opakovaně řeší stejný problém (kompromis mezi hmotností, tuhostí a výkonem) různým hardwarem podle toho, kde v autě zrovna je.
Čísla, která to celé ospravedlňují
Za necelých pět minut lze na 800V nabíječce dobít dojezd až 100 km podle metodiky WLTP. Nabíjení z 5 % na 80 % SoC trvá při ideálních podmínkách na 800V stanici 22,5 minuty s maximálním výkonem 270 kW. To jsou čísla z roku 2019 — pro srovnání, co umí aktuální modely, je tabulka specs v A1.
22,5min
Z 5 na 80 % SoC na 800voltové HPC stanici při ideálních podmínkách, s maximálním výkonem 270 kW. Za necelých pět minut na ní dobiješ podle metodiky WLTP až 100 km dojezdu.
Auto má dva nabíjecí porty na obou předních bocích karoserie, přičemž obě strany zvládají AC, ale DC jen pravá. Pro situace, kdy narazíš na běžnější 400V stojan, je ve voze palubní DC nabíječka — standardně 50 kW, volitelně 150 kW. Přesně tahle volitelná položka je dnes známá jako kód KM2 a v česko-slovenské realitě rozhoduje o tom, jestli u obchoďáku čekáš půl hodiny, nebo dvě. AC nabíječka na palubě má výkon 11 kW a plné nabití touto cestou trvá zhruba devět hodin.
hodnoty v číslech
| položka | hodnota |
|---|---|
| 800V stanice, špička | 270 kW |
| 400V stojan, palubní DC volitelně | 150 kW |
| 400V stojan, palubní DC standard | 50 kW |
| Střídavý proud (AC) | 11 kW |
3. Co se dá zažít
Sedni si za volant, otevři appku a najeď na 800V rychlonabíječku (v Evropě dnes běžně Ionity, Aral Pulse nebo novější Alpitronic). Rozdíl proti 400V stojanu u supermarketu není jemný — je to rozdíl mezi „stihnu kafe” a „stihnu oběd”. Podle mě je přesně tenhle kontrast nejlepší způsob, jak sousedovi u wallboxu konečně vysvětlit, proč to napětí není jen číslo na papíře.
Druhá zkušenost, kterou 800V systém umožňuje a která se přímo nabízí zažít, je tepelná příprava (preconditioning) baterie před plánovaným nabíjecím zastavením — auto ji zahřeje nebo zchladí ještě cestou, aby přijala plný proud hned po připojení.
4. Hlubší ponor: kontext výkonu a standardu
800V napětí by bylo k ničemu bez zbytku pohonného ústrojí, který ho umí využít. Taycan Turbo S dosahuje overboost výkonu až 560 kW (761 PS) s Launch Control a zrychlení 0–100 km/h za 2,8 s, Turbo pak až 500 kW (680 PS) a 3,2 s. Za tím stojí pulzní invertory, které pracují s účinností až 98 % a u Turbo S zvládají na přední nápravě maximální proud 600 A. Invertor je zařízení, které mění stejnosměrný proud z baterie na střídavý pro motory — a přesně tady se to vysoké napětí muselo zvládnout po celé délce řetězce, ne jenom v baterii.
Motory samotné používají hairpin vinutí, kde ploché měděné vodiče dosahují zaplnění mědi téměř 70 % oproti přibližně 45 % u konvenčního kulatého vinutí. Vyšší podíl mědi ve stejném objemu znamená víc výkonu a točivého momentu ze stejně velkého motoru.
Mimo samotné Porsche existuje širší hra o standard konektoru a komunikačního protokolu. CharIN je podle vlastního popisu globální nezisková asociace s přibližně 280 členy, která podporuje standardy nabíjecích systémů CCS. Podle dat CharIN existuje celosvětově přibližně 125 000 CCS nabíjecích bodů. CharIN se podle vlastních podkladů podílí i na standardu ISO 15118-20, který řídí funkce obousměrného nabíjení (V2G) pro DC. Tenhle protokol je zároveň základ pro Plug & Charge, tedy zastrčení kabelu bez karty a appky.
Porsche navíc v rámci joint venture Ionity spolu s Audi, BMW, Daimler a Ford plánovalo do konce roku 2020 postavit v Evropě přibližně 400 HPC parků s výkonem až 350 kW na bod. V Severní Americe zase nabízela síť Electrify America nabíjení až 350 kW na 300 dálničních stanicích. Jinými slovy: 800V baterie by byla bez sítě, která umí dodat odpovídající výkon, jenom papírová specifikace. Kam se tenhle standard posunul od té doby, rozebírá C8.
5. Tři fakta na párty
- Taycan byl podle výrobce prvním sériově vyráběným autem se systémovým napětím 800 V — dnešní konkurenti (Hyundai Ioniq 5, Kia EV6 a další) na tu architekturu přešli až o pár let později.
- Zaplnění mědi v hairpin vinutí motoru dosahuje téměř 70 % objemu stroje, oproti zhruba 45 % u konvenčního kulatého vinutí — víc mědi ve stejném místě znamená víc výkonu bez zvětšení motoru.
- Standard CCS, na kterém 800V nabíjení Taycanu stojí, dnes podle dat CharIN pokrývá přibližně 125 000 nabíjecích bodů po celém světě — a ani zdaleka nejde jen o osobní auta, CharIN rozvíjí i Megawatt Charging System pro kamiony.
Návaznost: kódy a výbava aktuálního vozu A1 · podvozek bez stabilizátorů A2chystá se · co přijde po 800V C8.
Tvrzení a zdroje
Každé tvrzení má stabilní kotvu. Zdroj u tvrzení je podmínka jeho vyrenderování.
Podle Porsche je Taycan první sériově vyráběné vozidlo se systémovým napětím 800 voltů místo obvyklých 400 voltů u elektromobilů.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-battery-18557-html.md · 800-volt system voltage: Less weight, faster charging ·
Performance Battery Plus (Turbo/Turbo S) má dvoupatrovou konstrukci s 33 moduly po 12 článcích, celkem 396 článků, s celkovou kapacitou 93,4 kWh.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-battery-18557-html.md · 800-volt system voltage: Less weight, faster charging ·
Články baterie jsou typu pouch cell — svazek elektrod obalený pružnou kompozitní fólií místo tuhého pouzdra.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-battery-18557-html.md · 800-volt system voltage: Less weight, faster charging ·
Kryt baterie je nosnou součástí karoserie s hliníkovým rámem a baterie je uložena v podlaze pro nízké těžiště.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-battery-18557-html.md · The battery: Sophisticated thermal management, 800-volt system voltage ·
Podle Porsche lze na 800voltové nabíječce za necelých pět minut dobít dojezd až 100 km podle metodiky WLTP.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-charging-18558-html.md · The charging process: Quick, comfortable, intelligent and universal ·
Podle Porsche trvá nabíjení z pěti na 80 procent SoC při ideálních podmínkách na 800voltové HPC stanici 22,5 minuty, s maximálním výkonem (peak) 270 kW.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-charging-18558-html.md · The charging process: Quick, comfortable, intelligent and universal ·
Vozidlo má dva nabíjecí porty v předních bocích karoserie — obě strany zvládají AC, pravá strana navíc DC.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-charging-18558-html.md · The charging process: Quick, comfortable, intelligent and universal ·
Podle Porsche je pro nabíjení na 400voltových stanicích ve voze instalována palubní DC nabíječka, standardně 50 kW, volitelně 150 kW.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-charging-18558-html.md · The charging process: Quick, comfortable, intelligent and universal ·
AC palubní nabíječka má výkon 11 kW a plné nabití trvá touto cestou zhruba devět hodin.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-charging-18558-html.md · The charging process: Quick, comfortable, intelligent and universal ·
V rámci joint venture Ionity (s Audi, BMW, Daimler a Ford) plánovalo Porsche do konce roku 2020 postavit v Evropě přibližně 400 HPC parků s výkonem až 350 kW na bod.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-charging-18558-html.md · The charging process: Quick, comfortable, intelligent and universal ·
V Severní Americe nabízela síť Electrify America nabíjení až 350 kW na 300 dálničních stanicích.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-charging-18558-html.md · The charging process: Quick, comfortable, intelligent and universal ·
Podle Porsche dosahuje Taycan Turbo S overboost výkonu až 560 kW (761 PS) s Launch Control a zrychlení 0–100 km/h za 2,8 sekundy.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-powertrain-18555-htm.md · The powertrain: Pure performance ·
Podle Porsche dosahuje Taycan Turbo výkonu až 500 kW (680 PS) a zrychlení 0–100 km/h za 3,2 sekundy.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-powertrain-18555-htm.md · The powertrain: Pure performance ·
Podle Porsche pracují pulzní invertory s účinností téměř 98 procent; invertor Turbo S na přední nápravě zvládá maximální proud 600 ampér.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-powertrain-18555-htm.md · Pulse-controlled inverters control the motors ·
Podle Porsche používají elektromotory hairpin vinutí se zaplněním mědi téměř 70 procent oproti přibližně 45 procentům u konvenčního vinutí.
podle Porsche
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-products-taycan-powertrain-18555-htm.md · The electric motors: synchronous motors with hairpin winding ·
CharIN je podle vlastního popisu globální nezisková asociace s přibližně 280 členy podporujícími standardy nabíjecích systémů CCS.
podle CharIN
- zdroje: www-charin-global-technology-ccs.md · Empowering the next level of green mobility and energy ·
CharIN se podle vlastních podkladů podílí na standardu ISO 15118-20, který řídí V2G funkce pro DC nabíjení.
podle CharIN
- zdroje: www-charin-global-technology-ccs.md · Shaping Smart, Bidirectional Charging: Vehicle to Grid – V2G ·
Podle dat CharIN existuje celosvětově přibližně 125 000 CCS nabíjecích bodů.
podle CharIN
- zdroje: www-charin-global-technology-ccs.md · Think globally, act locally ·
dočteno 0 %
Jak citovat
Karel: „800V: proč jako první na světě". GTSPEED, verze draft-v1, fakta ověřena 2026-09-04, https://gtspeed.cz/cs/B1/
strojově čitelné
@misc{b1,
title = {800V: proč jako první na světě},
author = {Karel},
organization = {GTSPEED},
version = {draft-v1},
verified = {2026-09-04},
url = {https://gtspeed.cz/cs/B1/},
urldate = {2026-09-04}
}