TECHNIKA FANOUSEK čas čtení 9 min fakta ověřena

Co přijde po 800V

Proč tě to zajímá

800 voltů je dneska marketingová nálepka, kterou si výrobce dá na kapotu jako placku „jsem chytrý”. Realita je nudnější a zároveň zajímavější: nová generace Cayenne Electric podle Porsche staví na evoluci platformy Premium Platform Electric (PPE) a zůstává u 800voltové architektury . Napětí se neposunulo — posunulo se všechno kolem něj.

To je ten paradox, kolem kterého se dá postavit celý článek: napětí u osobních aut stagnuje, zatímco u kamionů zrovna vybuchuje směrem nahoru. Odpověď na otázku „co přijde po 800V” tedy nezní „vyšší číslo”. Zní: rozdělení na dvě cesty. U SUV a sedanů se bude ždímat efektivita z chemie baterie, chlazení a softwaru. U nákladních vozů a lodí vzniká úplně nová váhová kategorie — Megawatt Charging System, MCS, s napětím a proudem, který by v Cayenne roztavil kabeláž. Kdo sleduje jen headline číslo voltů, minul podstatu.

Jádro: tři vrstvy, jeden problém

Baterie, která je zároveň karoserie

Cayenne Electric má hrubou kapacitu baterie 113 kWh a ta baterie je podle Porsche přímo zakomponovaná do struktury vozu, nejen položená pod podlahu . To není jen packaging trik — je to nosný prvek. Kombinovaný dojezd podle standardu WLTP přesahuje 600 km , a při reálném testu na americké dálnici zvládly zamaskované prototypy přes 563 km na jedno nabití při maximální povolené rychlosti 113 km/h . Pro fanouška je zajímavější, jak k tomu Porsche přišlo, než že to prostě umí.

Poměr mezi objemem článků a pláštěm baterie se oproti druhé generaci Taycanu zlepšil o 12 procent — jinými slovy, míň plechu a plastu na kilowatthodinu, víc energie na stejný prostor. Uvnitř je 192 velkoformátových pouch článků rozdělených do šesti vyměnitelných modulů, chemie NMCA s 86procentním podílem niklu v katodě . Grafit-silikonová anoda a hodně niklu znamená vyšší hustotu, ale i vyšší nároky na tepelnou stabilitu — proto ta nová chemie přináší o 7 procent vyšší energetickou hustotu než dnešní baterie Taycanu , ale zároveň si vynutila kompletně nový chladicí koncept.

Parametr Cayenne ElectricHodnota
Kapacita baterie (hrubá)113 kWh
Dojezd WLTP (kombinovaný)> 600 km
Energetická hustota vs. Taycan+7 %
Max. DC nabíjecí výkon400 kW
10→80 %< 16 min
Přírůstek za 10 min nabíjení> 300 km

Baterie se chladí oboustranně, shora i zdola, a chladicí výkon odpovídá zhruba stovce velkých domácích lednic běžících najednou — tohle číslo je tu spíš pro představu než pro přesnost, ale funguje. Poprvé jsou nasazeny přetlakové ventilátory, které podle Porsche spotřebují asi o 15 procent méně energie než klasické sací ventilátory , což zní jako drobnost, ale u auta, kde každý watt jde buď do jízdy nebo do chlazení, se to sčítá.

Nad tím vším běží Predictive Thermal Management, který propojuje všechny chladicí a topné okruhy vozu a řídí toky energie v reálném čase podle teploty, trasy a jízdního profilu . Vylepšený Charging Planner umí baterii předehřát nebo naopak zchladit pro plánovanou zastávku už během jízdy , takže když dorazíš na stojan, baterie je připravená brát plný výkon a ne bránit se studeným odporem článků. Výsledek: nabíjecí výkon až 400 kW umožňuje doplnit stav z 10 na 80 procent za necelých 16 minut a za 10 minut přidat přes 300 km dojezdu . Pro tebe jako fanouška to znamená jedno — na dálnici trávíš u nabíječky kávu, ne oběd.

Nabíjení, které se vůbec nezapojuje

Druhá vrstva je ještě radikálnější, protože neřeší výkon, ale kontakt jako takový. Podle vedoucího nabíjecích systémů Porsche je firma momentálně jediným automobilovým výrobcem, který nabízí bezkontaktní nabíjení pomocí 11kW one-box systému .

Celý systém tvoří jen dvě součásti: podlahová deska a přijímací jednotka za přední nápravou . Deska měří 6 cm na výšku a 117 cm na délku a stačí ji zapojit do elektrické sítě bez potřeby wallboxu . Vůz a deska si při prvním spárování vymění data včetně hesla — kvůli ochraně proti krádeži elektřiny — a deska má vlastní Wi-Fi modul . Najetí na správné místo řídí technologie odvozená z Keyless Go: dva senzory ve voze komunikují se čtyřmi jednotkami v desce .

Fyzika za tím je starší než sto let, ale škálování na výkon auta byl inženýrský oříšek. Princip indukční vazby v desce nejprve mění síťové napětí na stejnosměrné a pak zpátky na střídavé, ale s frekvencí 85 kHz a napětím 2 000 V, místo běžných 50 nebo 60 Hz ze zásuvky . Řešení navíc snáší vychýlení cívek vůči sobě až o 10 cm bez ztráty přenášené energie — protože nikdo nezaparkuje na milimetr přesně každý den. Nabíjení se spustí po zatažení parkovací brzdy, přenáší se až 11 kW přes mezeru 12 až 18 cm a účinnost přesahuje 90 procent , což je srovnatelné s kabelem. Bezpečnost hlídá stínicí deska proti šíření magnetického pole nahoru, feritové vrstvy nasměrovávají tok a systém detekuje cizí kovové i živé objekty pod vozem — takže kočka schovaná pod autem nedostane zásah.

FANOUSEKProč u bezkontaktního nabíjení nejde o kabel, ale o frekvenci: energie skáče vzduchem jen proto, že deska pod autem vyrobí střídavý proud dvoutisíckrát rychlejší než zásuvka.C-015 · C-018 · C-020 · C-019 · C-014 · C-021
elektrická síť podlahová deska se zapojí do sítě, wallbox není potřeba podlahová deska mění síťové napětí na stejnosměrné a zpět na střídavé 85 kHz a 2 000 V místo běžných 50 nebo 60 Hz ze zásuvky vzduchová mezera 12 až 18 cm účinnost přesahuje 90 % vychýlení cívek až o 10 cm bez ztráty energie přijímací jednotka za přední nápravou vůz se nabíjí až 11 kW přenos se spustí po zatažení parkovací brzdy stínicí deska a feritové vrstvy drží magnetické pole dole, systém hlídá cizí kovové i živé objekty pod vozem

CharIN — byrokracie, díky které se zásuvky vůbec potkají

Aby tahle technika nezůstala firemní hračičkou, potřebuje standard, který donutí konkurenty mluvit stejným jazykem. Tuhle roli hraje CharIN. Sama se popisuje jako globální nezisková asociace s přibližně 280 členy podporujícími standardy nabíjení elektromobilů , a podle CharIN je ve světě v provozu 125 000 nabíjecích bodů se standardem CCS . Bez podobné organizace by každý operátor mohl mluvit vlastním protokolem a Plug & Charge by ti fungoval jen v domovské síti.

CharIN přitom nezůstává u aut. Přes svou Marine Task Force rozšiřuje standardy CCS a MCS spolu s ISO 15118-20 i na elektrická a hybridní plavidla — takže stejný rodokmen normy, která nabíjí tvůj Cayenne, bude jednou nabíjet i trajekt. Obousměrné nabíjení V2G řídí standard ISO 15118-20, a podle CharIN ho zatím podporuje jen málo dnešních modelů elektromobilů — technologie je hotová, auta ještě ne. V červenci 2026 navíc vyšel dodatek Amendment 1 k tomuto standardu , což je administrativní detail, ale je to přesně ten typ kroku, který za pár let umožní, že tvoje auto bude prodávat elektřinu zpátky do sítě, aniž bys o tom musel přemýšlet.

FANOUSEKCo přijde po 800 V se nerodí v laboratoři, ale v komisích — a měří se v letech: mezi založením megawattové pracovní skupiny a nejnovějším dodatkem normy je osm let.C-027 · C-026
20187/2026
  1. 2018 CharIN zakládá pracovní skupinu MCSMegawatt Charging System staví na základech CCS, původně pro nákladní vozy a autobusy.
  2. 7/2026 Vychází dodatek Amendment 1 k ISO 15118-20Dodatek ke standardu, který řídí obousměrné nabíjení V2G.

MCS — skutečná odpověď na otázku v titulku

A tady je ta druhá cesta. CharIN zahájil práci na Megawatt Charging System v roce 2018 jako pracovní skupinu stavějící na základech CCS, původně pro nákladní vozy a autobusy . Standard cílí primárně na komerční vozidla tříd 6, 7 a 8, ale podle CharIN ho lze nasadit i u autobusů, letadel nebo jiných velkých bateriových vozidel schopných přijmout výkon nad 1 MW . Jinými slovy: MCS není „lepší CCS”, je to jiná liga.

Parametr (diskutovaný) MCSHodnota
Konektorjeden, vodivý
Max. napětí / proud (DC)1 250 V / 3 000 A
KomunikaceEthernet + ISO/IEC 15118-20
Ochrana dotykuUL2251 (Touch Safe)
Umístění na vozelevá strana, výška boku
ObousměrnostV2X

Mezi diskutované požadavky patří jeden vodivý konektor, maximálně 1 250 V a 3 000 A stejnosměrného proudu, komunikace přes Ethernet a ISO/IEC 15118-20, ochrana proti dotyku podle UL2251, umístění na levé straně vozu v úrovni boku a obousměrné nabíjení V2X . To je zhruba desetinásobek proudu, se kterým počítá osobní 800V auto — proto to nejde jednoduše přenést na Cayenne, kabel by se sám uvařil.

FANOUSEKOdpověď na otázku v titulku není vyšší číslo na tvém autě: megawattová liga roste vedle osobních vozů, ne nad nimi.C-029 · C-028 · C-001 · C-012
Napětí (maximum) [V]Megawatt Charging System1 250 VOsobní auto na 800 V800 V
Odpověď na otázku v titulku není vyšší číslo na tvém autě: megawattová liga roste vedle osobních vozů, ne nad nimi.
položkaMegawatt Charging SystemOsobní auto na 800 V
Napětí (maximum) [V]1 250 V800 V
Nabíjecí výkonnad 1 MW; jeden vodivý konektor, max. 3 000 Aaž 400 kW; 10 → 80 % za necelých 16 minut
Kde se to používákomerční vozidla tříd 6, 7 a 8, i autobusy nebo letadlaCayenne Electric na evoluci platformy PPE

Aby tohle nezůstalo papírem, byla vydána specifikace IEC TS 63379, na jejímž vzniku se podíleli členové CharIN, jako klíčový krok ke standardizaci MCS . Konektory už existují reálně, ne jen v white paperu: firma Stäubli nabízí podle svých údajů MCS konektor s jmenovitým proudem až 2 000 A a s omezenými nároky na chlazení, přičemž prototypy jsou už k dispozici . A první místo, kde se to má vyzkoušet v provozu, stojí v Portlandu v Oregonu — vzniklo díky spolupráci Portland General Electric a Daimler Trucks North America a je připravené na instalaci MCS nabíječky .

Co se dá zažít

Fanoušek nemusí čekat na dovoz kamionu s MCS konektorem, aby si tohle osahal. Co reálně dnes zažiješ:

Hlubší ponor

Tři fakta na párty

  1. Cayenne Electric se podle Porsche nabije i na starším 400V stojanu výkonem až 200 kW, a to bez přídavného boosteru — postará se o to 800voltová architektura ve spojení s vysokonapěťovým spínačem v baterii . Rozpis kódů výbavy k tomu je v A1.
  2. Bezkontaktní nabíjení pracuje na frekvenci 85 kHz — to je skoro dvoutisíckrát vyšší kmitočet než ze zásuvky, protože jinak by cívky musely být nesmyslně velké.
  3. Nabíjecí konektor pro kamiony podle CharIN míří na levý bok vozu v úrovni pasu — ne proto, že by to bylo elegantní, ale aby se s ním dalo v budoucnu manipulovat automaticky, bez řidiče u kabelu.

Tvrzení a zdroje

Každé tvrzení má stabilní kotvu. Zdroj u tvrzení je podmínka jeho vyrenderování.

  1. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-001

    Cayenne Electric staví na vývojové evoluci platformy Premium Platform Electric (PPE) s 800voltovou architekturou.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #innovative-high-voltage-system-in-the-cayenne-electric-performance-meets-efficiency ·
  2. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-002

    Kombinovaný dojezd podle standardu WLTP přesahuje 600 km.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #innovative-high-voltage-system-in-the-cayenne-electric-performance-meets-efficiency ·
  3. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-003

    Při testu na dálnici v USA zvládly zamaskované prototypy na jedno nabití přes 563 km při maximální povolené rychlosti 113 km/h.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #innovative-high-voltage-system-in-the-cayenne-electric-performance-meets-efficiency ·
  4. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-004

    HV baterie má hrubou kapacitu 113 kWh a je konstrukčně zapojena přímo do struktury karoserie.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #integrated-hv-battery-safe-compact-efficient ·
  5. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-005

    Poměr mezi objemem článků a pláštěm baterie se oproti druhé generaci Taycanu zlepšil o 12 procent.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #integrated-hv-battery-safe-compact-efficient ·
  6. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-006

    Baterie obsahuje 192 velkoformátových pouch článků rozdělených do šesti vyměnitelných modulů s chemií NMCA a 86procentním podílem niklu v katodě.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #cell-chemistry-and-energy-density-peak-efficiency ·
  7. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-007

    Nová chemie přináší o 7 procent vyšší energetickou hustotu než dnešní baterie Taycanu.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #cell-chemistry-and-energy-density-peak-efficiency ·
  8. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-008

    Baterie se chladí oboustranně, shora i zdola, a chladicí výkon odpovídá řádově stovce velkých domácích lednic.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #double-sided-cooling-the-key-to-sustained-performance ·
  9. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-009

    Poprvé jsou nasazeny přetlakové ventilátory, které podle Porsche spotřebují asi o 15 procent méně energie než klasické sací ventilátory.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #double-sided-cooling-the-key-to-sustained-performance ·
  10. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-010

    Predictive Thermal Management propojuje všechny chladicí a topné okruhy vozu a řídí toky energie v reálném čase podle teploty, trasy a jízdního profilu.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #predictive-thermal-management-thinking-ahead ·
  11. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-011

    Vylepšený Charging Planner dokáže baterii předehřát nebo zchladit pro plánovanou nabíjecí zastávku ještě během jízdy.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #predictive-thermal-management-thinking-ahead ·
  12. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-012

    Nabíjecí výkon až 400 kW umožňuje doplnit stav z 10 na 80 procent za necelých 16 minut a za 10 minut přidat přes 300 km dojezdu.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #robust-fast-charging-behaviour-next-level-usability ·
  13. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-013

    Podle vedoucího nabíjecích systémů Porsche je firma jediným automobilovým výrobcem, který nabízí bezkontaktní nabíjení pomocí 11kW one-box systému.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-wireless-induc.md · #how-does-inductive-charging-work-in-the-new-cayenne-electric ·
  14. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-014

    Systém bezdrátového nabíjení tvoří jen dvě součásti: podlahová deska a přijímací jednotka za přední nápravou.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-wireless-induc.md · #how-does-inductive-charging-work-in-the-new-cayenne-electric ·
  15. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-015

    Podlahová deska měří 6 cm na výšku a 117 cm na délku a stačí ji zapojit do elektrické sítě bez wallboxu.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-wireless-induc.md · #how-does-inductive-charging-work-in-the-new-cayenne-electric ·
  16. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-016

    Vůz a deska si při prvním spárování vymění data včetně hesla kvůli ochraně proti krádeži elektřiny a deska má vlastní Wi-Fi modul.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-wireless-induc.md · #how-does-inductive-charging-work-in-the-new-cayenne-electric ·
  17. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-017

    Najetí na desku řídí technologie odvozená z Keyless Go — dva senzory ve voze komunikují se čtyřmi jednotkami v desce.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-wireless-induc.md · #how-does-inductive-charging-work-in-the-new-cayenne-electric ·
  18. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-018

    Princip indukční vazby v desce nejprve mění síťové napětí na stejnosměrné a pak na střídavé s frekvencí 85 kHz a napětím 2000 V, místo běžných 50 nebo 60 Hz ze zásuvky.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-wireless-induc.md · #how-does-inductive-charging-work-in-the-new-cayenne-electric ·
  19. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-019

    Řešení snáší vychýlení cívek vůči sobě až o 10 cm bez ztráty přenášené energie.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-wireless-induc.md · #how-does-inductive-charging-work-in-the-new-cayenne-electric ·
  20. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-020

    Nabíjení se spustí po zatažení parkovací brzdy, přenáší se až 11 kW přes mezeru 12 až 18 cm a účinnost přesahuje 90 procent.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-wireless-induc.md · #how-does-inductive-charging-work-in-the-new-cayenne-electric ·
  21. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-021

    Bezpečnost hlídá stínicí deska proti šíření magnetického pole nahoru, feritové vrstvy pro nasměrování toku a detekce cizích kovových i živých objektů pod vozem.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-wireless-induc.md · #how-does-inductive-charging-work-in-the-new-cayenne-electric ·
  22. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-022

    CharIN se popisuje jako globální nezisková asociace s přibližně 280 členy podporujícími standardy nabíjení elektromobilů.

    podle CharIN

    • zdroje: www-charin-global-technology-ccs.md · #empowering-the-next-level-of-green-mobility-and-energy ·
  23. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-023

    Ve světě je podle CharIN v provozu 125 000 nabíjecích bodů se standardem CCS.

    podle CharIN

    • zdroje: www-charin-global-technology-ccs.md · #empowering-the-next-level-of-green-mobility-and-energy ·
  24. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-024

    CharIN přes svou Marine Task Force rozšiřuje standardy CCS a MCS spolu s ISO 15118-20 i na elektrická a hybridní plavidla.

    podle CharIN

    • zdroje: www-charin-global-technology-ccs.md · #electrifying-the-marine-industry-with-global-standards ·
  25. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-025

    Obousměrné nabíjení V2G řídí standard ISO 15118-20 a zatím ho podle CharIN podporuje jen málo dnešních modelů elektromobilů.

    podle CharIN

    • zdroje: www-charin-global-technology-ccs.md · #shaping-smart-bidirectional-charging-vehicle-to-grid-v2g ·
  26. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-026

    V červenci 2026 byl publikován dodatek Amendment 1 ke standardu ISO 15118-20.

    podle CharIN

    • zdroje: www-charin-global-technology-ccs.md · #recent-updates ·
  27. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-027

    CharIN zahájil práci na Megawatt Charging System v roce 2018 jako pracovní skupinu stavějící na základech CCS, původně pro nákladní vozy a autobusy.

    podle CharIN

    • zdroje: www-charin-global-technology-mcs.md · #charin-and-the-megawatt-charging-system-mcs ·
  28. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-028

    Standard MCS cílí primárně na komerční vozidla tříd 6, 7 a 8, ale podle CharIN ho lze nasadit i u autobusů, letadel nebo jiných velkých baterkových vozidel se schopností přijmout výkon nad 1 MW.

    podle CharIN

    • zdroje: www-charin-global-technology-mcs.md · #charin-white-paper-megawatt-charging-system-mcs ·
  29. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-029

    Mezi diskutované požadavky na MCS patří jeden vodivý konektor, maximálně 1250 V a 3000 A stejnosměrného proudu, komunikace přes Ethernet a ISO/IEC 15118-20, ochrana Touch Safe podle UL2251, umístění na levé straně vozu v úrovni boku a obousměrné nabíjení V2X.

    podle CharIN

    • zdroje: www-charin-global-technology-mcs.md · #charin-white-paper-megawatt-charging-system-mcs ·
  30. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-030

    Specifikace IEC TS 63379, na jejímž vzniku se podíleli členové CharIN, byla vydána jako klíčový krok ke standardizaci MCS.

    podle CharIN

    • zdroje: www-charin-global-technology-mcs.md · #official-publication-of-iec-ts-63379-a-game-changer-for-megawatt-charging-system-mcs-standardization ·
  31. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-031

    Firma Stäubli nabízí MCS konektor s jmenovitým proudem až 2000 A a s omezenými nároky na chlazení, přičemž prototypy jsou už k dispozici.

    podle Stäubli

    • zdroje: www-charin-global-technology-mcs.md · #stäubli-electrical-connectors-ag ·
  32. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-032

    V Portlandu v Oregonu vzniklo první veřejné nabíjecí místo pro elektrické kamiony díky spolupráci Portland General Electric a Daimler Trucks North America, připravené na instalaci MCS nabíječky.

    podle CharIN

    • zdroje: www-charin-global-technology-mcs.md · #charin-mcs-construction-layout ·
  33. A-primár · fakt · primární zdroj · podle původce#c-033

    Kombinace 800voltové architektury s vysokonapěťovým spínačem v baterii umožňuje nabíjení na 400V stanicích až 200 kW bez přídavného boosteru.

    podle Porsche

    • zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-cayenne-electr.md · #robust-fast-charging-behaviour-next-level-usability ·
FAKTA OVĚŘENA · 33 tvrzení · 1,0 zdroje/tvrzení
NAHLÁSIT CHYBU →

dočteno 0 %

Jak citovat

Karel: „Co přijde po 800V". GTSPEED, verze draft-v1, fakta ověřena 2026-09-04, https://gtspeed.cz/cs/C8/

strojově čitelné
@misc{c8,
  title  = {Co přijde po 800V},
  author = {Karel},
  organization = {GTSPEED},
  version = {draft-v1},
  verified = {2026-09-04},
  url    = {https://gtspeed.cz/cs/C8/},
  urldate = {2026-09-04}
}