NÁVOD MAJITEL čas čtení 9 min fakta ověřena
Zima: dojezd, preconditioning, pneu
Praktika, ne futurologie. Tři věci rozhodují o tom, jestli je zima nepříjemnost, nebo problém: kolik dojezdu ubude, co si auto stihne předehřát dřív, než dojedeš ke stojanu, a co máš na kolech. Kdo teprve kupuje, najde svůj odstavec v sekci 7.
1. Proč tě to zajímá
První mráz s elektromobilem vypadá jako porucha. Dojezd na displeji spadne, nabíječka bere zlomek toho, co v létě, a člověk hledá, co dělá špatně. Většinou nedělá — jen naráz platí za ohřev kabiny i za ohřev baterie, která si nejdřív vezme, než začne dávat. Dvě ze tří položek téhle zimní daně si přitom řídíš sám a třetí se dá aspoň naplánovat.
2. Kolik dojezdu zima sebere
Krátká trasa: tady to bolí
Podle ADAC, který vyhodnotil laboratorní měření Green NCAP, stoupla na krátké trase (měřicí cyklus WLTP, 23 km za 30 minut) spotřeba testovaných elektromobilů při -7 °C oproti +23 °C v průměru o 70 procent. Rozptyl mezi modely byl přitom v témže měření široký: Renault Kangoo E-Tech a VW ID.5 potřebovaly při -7 °C o víc než 100 procent energie navíc, zatímco Dacia Spring skončila na 39 procentech.
Je to scénář ranního pendlera: auto stálo přes noc venku, vyjede vychladlé a než se stihne srovnat, je v práci.
Delší jízda: ztráta se ředí
Na delší jízdě (100 km na testovacím polygonu, 0 °C proti +20 °C) byla naměřená zimní vícespotřeba jen 21 až 30 procent. V celoročním dlouhodobém provozu tří elektromobilů vyšla zimní vícespotřeba podle palubních počítačů na 25 až 31 procent.
Poučení pro plánování: čím delší úsek, tím menší podíl studeného startu.
| položka | Krátká trasa | Delší jízda | Celoroční provoz |
|---|---|---|---|
| Kolik energie navíc | v průměru o 70 procent | 21 až 30 procent | 25 až 31 procent |
| Za jakých podmínek se měřilo | měřicí cyklus WLTP, 23 km za 30 minut, -7 °C proti +23 °C | 100 km na testovacím polygonu, 0 °C proti +20 °C | dlouhodobý provoz tří elektromobilů, údaje palubních počítačů |
| Rozptyl mezi vozy | Renault Kangoo E-Tech a VW ID.5 o víc než 100 procent navíc, Dacia Spring 39 procent | — | — |
Dálnice v mrazu: co ukázal zimní test
Zimní test 2026 proběhl se 14 rodinnými elektromobily v klimatické komoře při 0 °C na válcovém dynamometru, se záznamem reálné dálniční trasy Mnichov–Berlín dlouhé 582 km a průměrnou rychlostí 111 km/h. Test u vozů běžel z plné baterie záměrně jako studený start bez předehřevu baterie a bez aktivní kondicionace pro rychlonabíjení, po 14 až 18 hodinách odstavení při 0 °C. To je důležitá poznámka pod čarou: měřilo se přesně to, co uděláš, když preconditioning neřešíš.
| Vůz | Dojezd v testu (km) | Spotřeba (kWh/100 km) | Dobito za 20 min (km) |
|---|---|---|---|
| Audi A6 Avant e-tron performance | 441 | 23,2 | 300 |
| Tesla Model Y Premium AWD | 406 | 22,2 | — |
| Smart #5 Premium | — | 28,9 | 264 |
| Volvo EX90 Twin Motor AWD | 360 | 31,6 | — |
| BYD Sealion 7 AWD Excellence | — | 35,3 | — |
Audi A6 Avant e-tron performance ujelo v testu 441 km při spotřebě 23,2 kWh na 100 km a za dvacetiminutovou pauzu dobilo energii na dalších 300 km. Tesla Model Y Premium AWD měla v testu spotřebu 22,2 kWh na 100 km a dálniční dojezd 406 km. Na opačném konci pole skončily BYD Sealion 7 AWD se spotřebou 35,3 kWh na 100 km a Volvo EX90 s 31,6 kWh na 100 km, které díky baterii 107 kWh ujelo 360 km.
Pro plánování je zajímavější celkový výsledek než pořadí. Žádný z těch 14 vozů nedojel v zimě dálničním tempem celých zhruba 580 km bez zastávky. Většina potřebovala dvě dvacetiminutové pauzy, Audi A6 se Smartem jednu. Rozdíl mezi jednou a dvěma zastávkami dělá architektura nabíjení: dobitá vzdálenost za dvacet minut se v testovaném poli pohybovala mezi 150 a 300 km a vysoké hodnoty měly vozy s 800voltovým systémem — Audi A6 dobilo na 300 km a Smart na 264 km, kdežto ze 400voltových aut překročil 200 km jen VW ID.7 Tourer Pro. Proč vyšší napětí zkracuje pauzu, rozebírá B1.
582km
Záznam reálné dálniční trasy Mnichov–Berlín, jetý v klimatické komoře při 0 °C průměrnou rychlostí 111 km/h. Žádný ze 14 testovaných rodinných elektromobilů ji v zimě nezvládl bez zastávky: většina potřebovala dvě dvacetiminutové pauzy, Audi A6 a Smart #5 jednu.
Nabíjecí výkon přitom omezuje i stojan, ne jen auto: Smart #5 Premium nabil z 10 na 80 procent za 17:16 minuty, přestože ho stojan omezil na 300 kW místo výrobcem uváděných 400 kW, a jeho testovaná spotřeba byla 28,9 kWh na 100 km.
3. Proč to baterie dělá
Nižší výkon baterie v chladu způsobuje snížená pohyblivost iontů v elektrolytu a s ní rostoucí vnitřní odpor. Řídicí jednotka pak proud omezí, aby článkům neublížila — studená baterie mimo provozní teplotu snižuje nabíjecí výkon a rychlonabíjení proto trvá znatelně déle, takže se před ním baterie temperuje.
Auto s tím ale umí pracovat. Baterie ukládá odpadní teplo z kapalinou chlazených vysokonapěťových komponent a slouží jako tepelný zásobník; cílovou teplotu si vůz určuje podle stavu nabití a zvoleného jízdního programu. Tepelné čerpadlo, které vytápí interiér odpadním teplem z pohonné jednotky, je u části elektromobilů sériová výbava a u nových modelů se stává standardem. Vůz navíc předpovídá spotřebu klimatizace a kondicionování komponent z venkovní teploty, vlhkosti, slunečního svitu, jízdního programu a nastavení klimatizace a z těchto hodnot počítá aktuální dojezd. Proto ti v mrazu ukazuje míň, ještě než vyjedeš — nelže, počítá.
4. Preconditioning: dvě různé věci pod jedním slovem
| Temperování kabiny | Předehřev baterie | |
|---|---|---|
| Co se ohřívá | interiér, skla, sedadla | trakční baterie |
| Kdy to spustíš | časovačem nebo z aplikace | auto samo před plánovanou zastávkou |
| Odkud bere energii | ze sítě, když je vůz zapojený | ze sítě při nabíjení, jinak z baterie |
| Co ti to koupí | teplo a odmrazená skla zadarmo | plný nabíjecí výkon hned po zastrčení |
Baterie se podle venkovní teploty předehřeje na určitou teplotní úroveň, když je vůz připojený k síti kvůli nabíjení; interiér lze temperovat i nezávisle na síti. Předehřát vůz připojený k síti nestojí dojezd, protože energie na topení jde ze sítě a ne z trakční baterie, a na předehřátí stačí podle typu vozu zhruba 15 minut.
Druhá polovina je automatická, ale jen když autu řekneš, kam jedeš. Charging Planner zařadí do trasy nabíjecí zastávky, pokud by stav baterie v cíli klesl pod 13 procent (v režimu Range pod 6 procent), a včas před zastávkou reguluje předehřev baterie. Plánuje nabíjení do 80 procent, počítá s výkonem dostupným na stanicích a bere v úvahu i stanice mimo přímou trasu; doporučit zastávku umí i offline z uložené databáze. Intelligent Range Manager v režimu Range navíc automaticky mění rychlostní limit a režim klimatizace a průběžně optimalizuje trasu podle topografie, rychlosti a dopravních informací.
Že to v mrazu opravdu funguje, je vidět na číslech: i při teplotách pod nulou lze na Taycanu dosáhnout vysokého nabíjecího výkonu a nabít do 80 procent stavu baterie za méně než 20 minut, protože termomanagement baterii na nabíjení připraví s daty z Turbo Charging Planneru.
- Zadáš cíl do navigace vozuCharging Planner zařazuje nabíjecí zastávky do trasy zadané ve voze; doporučit zastávku umí i offline z uložené databáze.
- Plánovač zařadí nabíjecí zastávkuVloží ji, pokud by stav baterie v cíli klesl pod 13 procent (v režimu Range pod 6 procent). Plánuje nabíjení do 80 procent, počítá s výkonem dostupným na stanicích a bere v úvahu i stanice mimo přímou trasu.
- Včas před zastávkou reguluje předehřev baterieStudená baterie mimo provozní teplotu nabíjecí výkon snižuje, protože ji řídicí jednotka omezuje; před rychlonabíjením se proto temperuje.
- U stojanu bereš plný výkonI při teplotách pod nulou lze na Taycanu nabít do 80 procent stavu baterie za méně než 20 minut, protože termomanagement baterii na nabíjení připraví s daty z Turbo Charging Planneru.
Praktický důsledek: zastávku zadávej do navigace vozu, ne jen do telefonu. Bez toho auto neví, že má co ohřívat, a přijedeš k stojanu s baterií, která bere zlomek výkonu.
5. Nabíjení v zimě: kde se dá získat čas
Aktuální Taycan nabíjí na vhodných 800voltových stejnosměrných stojanech výkonem až 320 kW, což je o 50 kW víc než předchozí model, a zkracuje to nabíjení z 10 na 80 procent na 18 minut. Rozdíl generací je přesně o tom, jak dobře se s teplotou pracuje: Taycan první generace potřeboval při teplotě baterie 15 °C na nabití z 10 na 80 procent 37 minut, aktualizované modely za stejných podmínek 18 minut, přes vyšší kapacitu baterie. Nabíjecí okno nové Performance Battery Plus dovoluje držet výkon nad 300 kW až pět minut a vysokého výkonu se dosáhne rychle i při nízkých teplotách.
Tři pravidla, která v zimě šetří čas:
- Přijeď prázdnější. Pro rychlé nabíjení má mít baterie co nejméně zbytkové energie, optimum je zhruba 10 procent stavu nabití.
- Odjeď dřív, než se křivka zlomí. Nabíjecí plató drží do zhruba 70 procent stavu baterie výkon nad 300 kW a do zhruba 75 procent nad 200 kW, nad 80 procent rychlost nabíjení výrazně klesá.
- Nabíjej večer, ne ráno. Účinnější je nabíjet vysokým výkonem večer po jízdě než ráno před ní, protože vychladlá baterie nabíjecí výkon omezí.
A jedna věc, kterou pozná jen ten, kdo u stojanů stojí často: na stojanech s výkonem 300 kW a víc se výkon dělí mezi dvě strany, když na obou nabíjí auto (kromě stanic Ionity a Porsche Charging Lounge), a na jednu stranu pak často zbývá jen 75 kW. V zimě, kdy se stejně nabíjí častěji, je volný stojan o sto metrů dál lepší volba než sdílený hned vedle. Kódy výbavy, které o nabíjecím výkonu rozhodují, jsou rozepsané v A1.
Rekuperace může být v chladu znatelně slabší, takže se mění brzdné chování vozu. První studená jízda je proto vždycky trochu jiná: auto tolik nezpomaluje samo a nohu na brzdu potřebuješ dřív.
6. Pneumatiky: co doopravdy rozhoduje
Montovat pneumatiky označené jako pneumatiky pro elektromobily není nutné, ale pneumatika musí splnit požadavky, které pro daný model předepisuje výrobce vozu. Prémioví výrobci pneumatik dnes deklarují moderní modely ze svého programu jako EVR (Electric Vehicles Ready), tedy vhodné pro všechny druhy pohonu.
Podstatné je číslo, na které se u pneumatiky málokdo dívá. Kvůli vyšší hmotnosti elektromobilu potřebují jeho pneumatiky vyšší nosnost, a proto bývají rozměrově větší; osobní vozy mají index nosnosti obvykle mezi 88 (560 kg) a 99 (775 kg) a povolené rozměry i index jsou zapsané v technickém průkazu nebo v dokumentu CoC.
Zimní guma se navíc pozná podle značky, ne podle názvu. V Německu je od roku 2024 za zimních podmínek povinný symbol Alpine (hora se sněhovou vločkou), samotné starší označení M+S nestačí a při jízdě na sněhu, ledu nebo rozbředlém sněhu hrozí pokuta, a to bez ohledu na druh pohonu.
| položka | Symbol Alpine | Označení M+S | Pneumatika pro elektromobily (EVR) |
|---|---|---|---|
| Co říká předpis | V Německu povinný od roku 2024 za zimních podmínek. | Samotné starší označení M+S nestačí. | Montovat ji není nutné; pneumatika ale musí splnit požadavky, které pro daný model předepisuje výrobce vozu. |
| Na co pozor | Povinnost platí bez ohledu na druh pohonu — elektromobil výjimka není. | Při jízdě na sněhu, ledu nebo rozbředlém sněhu hrozí pokuta. | Povolené rozměry i index nosnosti jsou zapsané v technickém průkazu nebo v dokumentu CoC — u osobních vozů obvykle mezi 88 (560 kg) a 99 (775 kg). |
| Co to o pneumatice říká | Zimní způsobilost se pozná podle značky, ne podle názvu. | — | Prémioví výrobci deklarují moderní modely ze svého programu jako EVR, tedy vhodné pro všechny druhy pohonu. |
Úspora na valivém odporu má strop, za který se nevyplatí jít: pneumatiky s nižším valivým odporem snižují spotřebu a zvyšují dojezd, ale nesmí to být na úkor ostatních vlastností, hlavně přilnavosti na mokru. A počítej s rychlejším opotřebením — otěr pneumatik roste úměrně hmotnosti vozidla a vysoký točivý moment dostupný z místa svádí k dynamické jízdě, což opotřebení dál zvyšuje.
Přezouvání samo o sobě složité není. Výměna kol se u elektromobilu neliší od spalovacího vozu, ale u některých modelů je nutné hlídat místo nasazení zvedáku, případně podložky, protože při špatném nasazení hrozí poškození vysokonapěťové baterie v podlaze. U servisu se dá zeptat na kvalifikaci: pracovník smí na voze s vysokonapěťovým systémem měnit kola s kvalifikací 1S podle DGUV Information 209-093, školení trvá zhruba dvě hodiny a stojí 100 až 200 eur.
7. Kupuješ a chceš vědět, co si ověřit
Zimní provoz odliší dvě jinak podobná auta líp než prospekt. Čtyři otázky, které mají cenu ještě před podpisem — návod k nákupu ojetiny je v P1:
- Má vůz tepelné čerpadlo? U části elektromobilů je sériové a u nových modelů se stává standardem.
- Jaká je architektura nabíjení? Vozy s 800voltovým systémem dobily za dvacet minut na 300 km (Audi A6), respektive na 264 km (Smart), ze 400voltových aut překročil 200 km jen VW ID.7 Tourer Pro.
- Umí auto předehřát baterii samo? Baterie se předehřeje podle venkovní teploty, když je vůz připojený k síti kvůli nabíjení.
- Sedí pneumatiky na papíry? Povolené rozměry i index nosnosti jsou zapsané v technickém průkazu nebo v dokumentu CoC.
A jedna věc, která z testu vyplývá sama: cena zimní použitelnost negarantuje. Testovací pole zahrnovalo i Porsche Macan se základní cenou 80 700 eur a Škodu Elroq 85 za 43 900 eur a oba dostaly stejné celkové hodnocení „befriedigend“, tedy uspokojivé.
8. Checklist na první mráz
- Nastav si temperování kabiny na časovač, ať vyjíždíš z tepla a ze sítě — na předehřátí stačí podle typu vozu zhruba 15 minut.
- Zadávej nabíjecí zastávku do navigace vozu, ne do telefonu.
- Plánuj příjezd ke stojanu s nízkým stavem baterie a odjezd dřív, než křivka klesne.
- Velké nabití nech na večer po jízdě, ne na ráno před ní.
- Zkontroluj index nosnosti a symbol Alpine na zimní sadě.
- Při přezouvání připomeň servisu body pro zvedák.
- Na první studené jízdě počítej se slabší rekuperací.
9. Co se dá zažít
Názorná zkouška trvá dvě zastávky. Nejdřív přijeď k rychlonabíječce z krátké cesty po městě a sleduj, jaký výkon stojan dá. Podruhé zadej tutéž nabíječku do navigace vozu jako cíl a přijeď po delší jízdě. Rozdíl v prvních minutách je celý ten článek v jednom čísle na displeji.
Druhá zkouška je zadarmo: nech auto zapojené a spusť temperování kabiny z aplikace.
10. Hlubší ponor
- Proč vyšší napětí zkracuje zimní pauzu u stojanu — B1.
- Co přijde po 800V a proč se dnešní čísla ještě pohnou — C8.
- Kódy výbavy, které rozhodují o nabíjení konkrétního vozu — A1.
- Nákup ojetiny s ohledem na zimní výbavu — P1.
- Proč podvozek bez klasických stabilizátorů reaguje v zimě jinak — A2chystá se.
Tři fakta na párty
- Elektromobil v koloně v mrazu nezmrzne. Ve zkoušce stání v koloně při mrazu -9 až -14 °C spotřebovaly Renault Zoe a VW e-up za 12 hodin s puštěným topením a vyhřívanými sedadly zhruba 70 a 80 procent baterie, tedy příkon kolem 3 a 2 kW.
- Zimní ztráta je hlavně otázka konstrukce, ne značky: podle měření Green NCAP, která vyhodnotil ADAC, potřebovaly Renault Kangoo E-Tech a VW ID.5 při -7 °C o víc než 100 procent energie navíc, zatímco Dacia Spring skončila na 39 procentech.
- Dvojnásobná cena zimní jistotu nekupuje — Porsche Macan za 80 700 eur a Škoda Elroq 85 za 43 900 eur odešly z téhož testu se stejným celkovým hodnocením „befriedigend“.
Tvrzení a zdroje
Každé tvrzení má stabilní kotvu. Zdroj u tvrzení je podmínka jeho vyrenderování.
Podle vyhodnocení ADAC z laboratorních měření Green NCAP stoupla na krátké trase (měřicí cyklus WLTP, 23 km za 30 minut) spotřeba testovaných elektromobilů při -7 °C oproti +23 °C v průměru o 70 procent.
podle měření Green NCAP (vyhodnotil ADAC)
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-laden-elektr.md · Auf Kurzstrecken 70 Prozent mehr Verbrauch: „Im Durchschnitt landen die getesteten Elektroautos bei 70 Prozent höherem Verbrauch" (vyhodnocení ADAC nad měřeními Green NCAP 2022–2023) ·
Rozptyl mezi modely byl v tomtéž měření široký: Renault Kangoo E-Tech a VW ID.5 potřebovaly při -7 °C o víc než 100 procent energie navíc, zatímco Dacia Spring skončila na 39 procentech.
podle měření Green NCAP (vyhodnotil ADAC)
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-laden-elektr.md · Auf Kurzstrecken 70 Prozent mehr Verbrauch: „Beim Renault Kangoo E-Tech Electric und beim VW ID.5 steigt die benötigte Energie … um mehr als 100 Prozent an … 38 bzw. 39 Prozent" (vyhodnocení ADAC nad měřeními Green NCAP) ·
Na delší jízdě (100 km na testovacím polygonu, 0 °C proti +20 °C) byla naměřená zimní vícespotřeba jen 21 až 30 procent.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-laden-elektr.md · Realfahrten bei 0 und +20 Grad Celsius ·
V celoročním dlouhodobém provozu tří elektromobilů vyšla zimní vícespotřeba podle palubních počítačů na 25 až 31 procent.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-laden-elektr.md · ADAC Dauertest, Sommer und Winter ·
Zimní test 2026 proběhl se 14 rodinnými elektromobily v klimatické komoře při 0 °C na válcovém dynamometru, se záznamem reálné dálniční trasy Mnichov–Berlín dlouhé 582 km a průměrnou rychlostí 111 km/h.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-elektroauto-.md · So haben wir getestet (Strecke, Fahrzeugeinstellungen, Temperatur) ·
Žádný z těch 14 vozů nedojel v zimě dálničním tempem celých zhruba 580 km bez zastávky; většina potřebovala dvě dvacetiminutové pauzy, Audi A6 a Smart #5 jednu.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-elektroauto-.md · Im Winter meist zwei Stopps für 500 km ·
Test u vozů běžel z plné baterie záměrně jako studený start bez předehřevu baterie a bez aktivní kondicionace pro rychlonabíjení, po 14 až 18 hodinách odstavení při 0 °C.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-elektroauto-.md · So haben wir getestet (Testablauf) ·
Audi A6 Avant e-tron performance ujel v testu 441 km při spotřebě 23,2 kWh na 100 km a za dvacetiminutovou pauzu dobil energii na dalších 300 km.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-elektroauto-.md · Audi A6 e-tron fährt bei Kälte am weitesten ·
Tesla Model Y Premium AWD měla v testu spotřebu 22,2 kWh na 100 km a dálniční dojezd 406 km.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-elektroauto-.md · Tesla Model Y: Der Effizienteste ·
Na opačném konci pole skončily BYD Sealion 7 AWD se spotřebou 35,3 kWh na 100 km a Volvo EX90 s 31,6 kWh na 100 km, které díky baterii 107 kWh ujelo 360 km.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-elektroauto-.md · BYD Sealion 7: 35,3 kWh Verbrauch ·
Dobitá vzdálenost za dvacet minut se v testovaném poli pohybovala mezi 150 a 300 km a vysoké hodnoty měly vozy s 800voltovým systémem: Audi A6 dobilo na 300 km a Smart na 264 km, kdežto ze 400voltových aut překročil 200 km jen VW ID.7 Tourer Pro.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-elektroauto-.md · 400 und 800 Volt im Wettstreit ·
Smart #5 Premium nabil z 10 na 80 procent za 17:16 minuty, přestože ho stojan omezil na 300 kW místo výrobcem uváděných 400 kW, a jeho testovaná spotřeba byla 28,9 kWh na 100 km.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-elektroauto-.md · Smart #5: Lädt super, verbraucht viel ·
Testovací pole zahrnovalo i Porsche Macan se základní cenou 80 700 eur a Škodu Elroq 85 za 43 900 eur; oba dostaly celkové hodnocení „befriedigend“.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-elektroauto-.md · ADAC Testergebnis: Bewertungen im Detail; Fazit: Auch der Elroq ist ein Sieger ·
Studená baterie mimo provozní teplotu snižuje nabíjecí výkon, protože ji řídicí jednotka omezuje, a rychlonabíjení proto trvá znatelně déle; před rychlonabíjením se baterie temperuje.
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-laden-elektr.md · Vor dem Schnellladen: Akku vorwärmen ·
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-taycan-4-cold-.md · Pre-heating via the MyPorsche App (thermal management preconditioning) ·
Tepelné čerpadlo, které vytápí interiér odpadním teplem z pohonné jednotky, je u části elektromobilů sériová výbava a u nových modelů se stává standardem.
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-taycan-4-cold-.md · heat pump, fitted as standard, interior heated by excess heat from the powertrain ·
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-elektroauto-.md · Wärmepumpe wird immer mehr zum Standard und gehört zur Serienausstattung ·
I při teplotách pod nulou lze na Taycanu dosáhnout vysokého nabíjecího výkonu a nabít do 80 procent stavu baterie za méně než 20 minut, protože termomanagement baterii na nabíjení připraví s daty z Turbo Charging Planneru.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-taycan-4-cold-.md · The perfect job for the Porsche Taycan (rapid charging in sub-zero temperatures) ·
Nižší výkon baterie v chladu způsobuje snížená pohyblivost iontů v elektrolytu a s ní rostoucí vnitřní odpor.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-taycan-4-cold-.md · The reduced performance of battery systems at low temperatures ·
Baterie se podle venkovní teploty předehřeje na určitou teplotní úroveň, když je vůz připojený k síti kvůli nabíjení; interiér lze temperovat i nezávisle na síti.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-us-products-taycan-battery-18557-htm.md · Heat pump permits intelligent functions ·
Baterie ukládá odpadní teplo z kapalinou chlazených vysokonapěťových komponent a slouží jako tepelný zásobník; cílovou teplotu si vůz určuje podle stavu nabití a zvoleného jízdního programu.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-us-products-taycan-battery-18557-htm.md · Heat pump permits intelligent functions ·
Vůz předpovídá spotřebu klimatizace a kondicionování komponent z venkovní teploty, vlhkosti, slunečního svitu, zvoleného jízdního programu a nastavení automatické klimatizace, a z těchto hodnot počítá aktuální dojezd.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-us-products-taycan-battery-18557-htm.md · Heat pump permits intelligent functions ·
Charging Planner zařadí do trasy nabíjecí zastávky, pokud by stav baterie v cíli klesl pod 13 procent (v režimu Range pod 6 procent), a včas před zastávkou reguluje předehřev baterie.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-us-products-taycan-range-18560-html.md · Porsche Charging Planner (preconditioning in good time before the charging stop) ·
Charging Planner plánuje nabíjení do 80 procent, počítá s výkonem dostupným na stanicích a bere v úvahu i stanice mimo přímou trasu; doporučit zastávku umí i offline z uložené databáze.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-us-products-taycan-range-18560-html.md · Porsche Charging Planner (optimum charging range of up to 80 per cent, offline recommendations) ·
Intelligent Range Manager v režimu Range automaticky mění rychlostní limit a režim klimatizace a průběžně optimalizuje trasu podle topografie, rychlosti a dopravních informací.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-us-products-taycan-range-18560-html.md · Porsche Intelligent Range Manager ·
Aktuální Taycan nabíjí na vhodných 800voltových stejnosměrných stojanech výkonem až 320 kW, což je o 50 kW víc než předchozí model, a zkracuje to nabíjení z 10 na 80 procent na 18 minut.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-bev-charging-t.md · The 10 per cent rule ·
Taycan první generace potřeboval při teplotě baterie 15 °C na nabití z 10 na 80 procent 37 minut, aktualizované modely za stejných podmínek 18 minut, přes vyšší kapacitu baterie.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-bev-charging-t.md · The 10 per cent rule ·
Nabíjecí okno nové Performance Battery Plus dovoluje držet výkon nad 300 kW až pět minut a vysokého výkonu se dosáhne rychle i při nízkých teplotách.
podle výrobce
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-bev-charging-t.md · The 10 per cent rule (fast-charging window expanded) ·
Pro rychlé nabíjení má mít baterie co nejméně zbytkové energie, optimum je zhruba 10 procent stavu nabití.
podle vedoucího modelové řady Taycan
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-bev-charging-t.md · The 10 per cent rule (Kevin Giek, VP Taycan model line) ·
Nabíjecí plató drží do zhruba 70 procent stavu baterie výkon nad 300 kW a do zhruba 75 procent nad 200 kW; nad 80 procent rychlost nabíjení výrazně klesá.
podle vedoucího modelové řady Taycan
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-bev-charging-t.md · The 80 per cent rule ·
Na stojanech s výkonem 300 kW a víc se výkon dělí mezi dvě strany, když na obou nabíjí auto (kromě stanic Ionity a Porsche Charging Lounge), a na jednu stranu pak často zbývá jen 75 kW.
podle vedoucího modelové řady Taycan
- zdroje: newsroom-porsche-com-en-2025-products-porsche-bev-charging-t.md · Charging station pairing is crucial ·
Předehřát vůz připojený k síti nestojí dojezd, protože energie na topení jde ze sítě a ne z trakční baterie; na předehřátí stačí podle typu vozu zhruba 15 minut.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-laden-elektr.md · Tipps: Mit dem E-Auto im Winter ·
Účinnější je nabíjet vysokým výkonem večer po jízdě než ráno před ní, protože vychladlá baterie nabíjecí výkon omezí.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-laden-elektr.md · Tipps: Mit dem E-Auto im Winter (Zum Schnellladen muss die Batterie auf Betriebstemperatur sein) ·
Ve zkoušce stání v koloně při mrazu -9 až -14 °C spotřebovaly Renault Zoe a VW e-up za 12 hodin s puštěným topením a vyhřívanými sedadly zhruba 70 a 80 procent baterie, tedy příkon kolem 3 a 2 kW.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-laden-elektr.md · Mit dem E-Auto bei Kälte im Stau ·
Rekuperace může být v chladu znatelně slabší, takže se mění brzdné chování vozu.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-elektromobilitaet-laden-elektr.md · Tipps: Mit dem E-Auto im Winter ·
Montovat pneumatiky označené jako pneumatiky pro elektromobily není nutné, ale pneumatika musí splnit požadavky, které pro daný model předepisuje výrobce vozu.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-ausstattung-technik-zubehoer-r.md · Brauchen Elektroautos spezielle Reifen? ·
Kvůli vyšší hmotnosti elektromobilu potřebují jeho pneumatiky vyšší nosnost, a proto bývají rozměrově větší; osobní vozy mají index nosnosti obvykle mezi 88 (560 kg) a 99 (775 kg) a povolené rozměry i index jsou zapsané v technickém průkazu nebo v dokumentu CoC.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-ausstattung-technik-zubehoer-r.md · Gibt es Besonderheiten beim Reifen-Kauf? ·
Prémioví výrobci pneumatik dnes deklarují moderní modely ze svého programu jako EVR (Electric Vehicles Ready), tedy vhodné pro všechny druhy pohonu.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-ausstattung-technik-zubehoer-r.md · Brauchen Elektroautos spezielle Reifen? ·
V Německu je od roku 2024 za zimních podmínek povinný symbol Alpine (hora se sněhovou vločkou); samotné starší označení M+S nestačí a při jízdě na sněhu, ledu nebo rozbředlém sněhu hrozí pokuta, a to bez ohledu na druh pohonu.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-ausstattung-technik-zubehoer-r.md · Ganzjahres- und Winterreifen für E-Autos? ·
Pneumatiky s nižším valivým odporem snižují spotřebu a zvyšují dojezd, ale nesmí to být na úkor ostatních vlastností, hlavně přilnavosti na mokru.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-ausstattung-technik-zubehoer-r.md · Reifen mit geringem Rollwiderstand kaufen? ·
Otěr pneumatik roste úměrně hmotnosti vozidla a vysoký točivý moment dostupný z místa svádí k dynamické jízdě, což opotřebení dál zvyšuje.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-ausstattung-technik-zubehoer-r.md · Reifenverschleiß durch E-Auto-Gewicht? ·
Výměna kol se u elektromobilu neliší od spalovacího vozu, ale u některých modelů je nutné hlídat místo nasazení zvedáku, případně podložky; při špatném nasazení hrozí poškození vysokonapěťové baterie v podlaze.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-ausstattung-technik-zubehoer-r.md · Kann man E-Auto-Reifen selbst wechseln? ·
Pracovník servisu smí na voze s vysokonapěťovým systémem měnit kola s kvalifikací 1S podle DGUV Information 209-093; školení trvá zhruba dvě hodiny a stojí 100 až 200 eur.
podle ADAC
- zdroje: www-adac-de-rund-ums-fahrzeug-ausstattung-technik-zubehoer-r.md · Dürfen Werkstätten E-Auto-Räder wechseln? ·
dočteno 0 %
Jak citovat
Karel: „Zima: dojezd, preconditioning, pneu". GTSPEED, verze draft-v1, fakta ověřena 2026-09-04, https://gtspeed.cz/cs/C5/
strojově čitelné
@misc{c5,
title = {Zima: dojezd, preconditioning, pneu},
author = {Karel},
organization = {GTSPEED},
version = {draft-v1},
verified = {2026-09-04},
url = {https://gtspeed.cz/cs/C5/},
urldate = {2026-09-04}
}